pytania i odpowiedzi


Kiedy mogę przyjść z moim psem na pierwszą wizytę do fryzjera?

Oczywiście nie ma idealnego wieku na to aby rozpocząć wizyty u fryzjera, aczkolwiek im szybciej tym lepiej. Pierwsza wizyta jest bardzo istotna, ponieważ rozpoczynamy proces przyzwyczajania psa do regularnych zabiegów pielęgnacyjnych w salonie oraz instruujemy właściciela jak najlepiej pielęgnować psa we własnym zakresie, pomiędzy wizytami w salonie. Chodzi tu o pokazanie jak prawidłowo czesać, jakich narzędzi używać, jak kąpać i suszyć. Osobiście zalecamy pierwszą wizytę po tym jak pies otrzyma komplet szczepień – w praktyce dzieje się to zwykle w wieku około 4 miesięcy. Pierwsza wizyta nie musi zawsze prowadzić do skracaniu włosa - może służyć jedynie przyzwyczajaniu psa do nowej sytuacji oraz właścicielowi jako porada.

Czy kąpać psa przed wizytą u fryzjera?

Jeśli nie chcą Państwo, aby pies został wykąpany w salonie, to oczywiście odpowiedź na to pytanie brzmi: TAK – kąpać. Jednak kąpiel przed wizytą w salonie wiąże się z obowiązkiem przyprowadzenia psa w pełni wyczesanego, czyli takiego, który nie ma na swoim futrze żadnych kołtunów. Proces czesania należy zakończyć przed wysuszeniem psa – w innym przypadku pozostawione splątane miejsca do wyschnięcia sfilcują się uniemożliwiając właściwe rozczesanie bez znacznej straty włosa. Pamiętaj, że kąpiel nierozczesanego psa, jest podstawowym błędem jaki popełniają właściciele czworonogów. Poza tym jesli w salonie rozczesujemy psa, to włosy z kołtunów są mocno poskręcane (wyglądają jak po trwałej ondulacji) i nie nadają się do stylizacji. Aby doprowadzić włos do stanu umozliwiającego usyskanie pożądanej fryzury zmuszeni jesteśmy do kąpieli i suszenia specjalnymi suszarkami wysokoobrotowymi aby wyprostować poskręcany włos.

Kiedy rozczesywać psa, przed czy po kąpieli?

Istnieją dwa poglądy na temat czesania. Pierwszy zaleca czesanie mokrego psa w trakcie kąpieli, a druga zakłada czesanie przed kąpielą. My stosujemy metodę drugą, a ewentualna potrzeba zwilżenia kołtunków realizowana jest przy pomocy specjalnych środków kosmetycznych. Zanim pies trafi do kąpieli jest w pełni wyczesany. Należy zwrócić uwagę, że włos nie jest głądki jak rurka lecz pod mikroskopem elektronowym zauważylibyśmy delikatne łuski, coś w rodzaju dachówek zachodzących na siebie. Owe dachóweczki rozchylają się w kąpieli pod wpływem ciepła i wilgoci, po czym zamykają się gdy włos wysuszymy. W kołtunkach dachóweczki z jednego włosa zaczepiają o rozchylone dachóweczki z włosów sąsiednich i gdy coś takiego wysuszymy powstaje bardzo silne wiązanie pomiędzy włosami. Jest to nic innego jak proces filcowania. Jeśli nie chcesz filcować włosów swojego psa lub kota, zadbaj o to, aby rozczesać jego futro zanim je wysuszysz. Najlepiej, gdy uporasz się z czesaniem zanim włożysz psa do wanny.

Czesać, na sucho czy na mokro?

Odpowiedź na to pytanie częściowo została zawarta powyżej. Generalnie jeśli włosy nie zawierają zbitych kołtunów nie ma potrzeby czesać na mokro. Jeśli jednak kołtunki są dość zbite, a zależy nam aby uratować niemal każdy włosek ze splątanych  miejsc (dotyczy to głownie psów wystawowych), to musimy przed czesaniem zwilżyć splątania – najlepiej przy użyciu specjalnych środków kosmetycznych.


Co mam zrobić z kołtunami? Czy mogę je powycinać przed wizytą?

Jeśli wytniesz kołtuna, to w tym miejscu nie będzie już włosów – innymi słowy pozostanie łyse gniazdo. Tego efektu nie widać na rozczochranym psie, jednak gdy go rozczeszemy, wszystkie te miejsca, z których wytniesz kołtunki będą bardzo widoczne, a wystylizowanie większości fryzur stanie się praktycznie niemożliwe. Poza kwestią estetyki jest także duże niebezpieczeństwo skaleczenia psa podczas wycinania takich splątań. Nie jest rzadkim zjawiskiem doprowadzenie do poważnych skaleczeń w trakcie samodzielnego wycinania kołtunów. Jeśli nie jesteś pewien jak prawidłowo rozczesywać psa lub kota, powierz nam to zajęcie.


wkrótce więcej informacji - dział w budowie

ekspert Radzi

Czesz swojego psa regularnie. Yorka, Westa, Sznaucera -  przynajmniej raz w tygodniu, Shih-tzu, Maltańczyka trzeba czesać częściej - najlepiej codziennie. Wystarczy kilka minut.
***
Używaj tylko takich narzędzi do pielęgnacji swojego psa jakie poleci twój groomer.
***
Jesli Twój pies nosi kitkę koniecznie czesz ją codziennie i formuj na nowo.
***
Nigdy nie kąp splątanego psa.
***
Nie wycinaj kołtunów samodzielnie. A już absolutnie nie rób tego nożyczkami!
***
Nie koryguj fryzury samodzielnie - zwykle właściciel wycina nie te włosy, które powinien, aby osiągnąć zamierzony efekt.
***
Nawet z najmniejszą prośbą o drobną korektę fryzury twojego psa, możesz udać się do swojego groomera - on zrobi to najlepiej.
***
Używaj odżywki po kąpięli - włos będzie gładki i będzie się łatwo rozczesywać.
***
Po kąpieli zawsze staraj się wysuszyć psa - wilgotny włos ma tendencje do skręcania się i plątania. Po wysuszeniu rozczesz ponownie psa.zadaj pytanie

Jeśli wśród pytań nie ma takiego, które chciałbyś zadać, napisz do nas,  a wkrótce przeczytasz tutaj odpowiedź :-)

e-mail: salon@zooatelier.pl